Kısa sürede 11 ilde genişlemeyi planlayan Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı MAN Türkiye A.Ş. İnsan Kaynakları Direktörü Mustafa İskifoğlu;

“İnsan kaynakları yöneticileri Türkiye’nin hem özel sektörde, hem de kamuda maaşları ödüyorlar. Çalışanların tutundurulması, bulundukları şirkette yetkinliklerinin geliştirilmesi ve esenlikle çalışmalarını sağlamak için birçok sistemi devreye alıyorlar. Şirketlerin iş hedeflerine ulaşmalarında, insan kaynakları çalışanlarının çok önemli ve stratejik sorumlulukları var. Bu sorumluluk nedeniyle; birbirimizden öğrenebileceğimiz platformlarımızı da büyütmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi MEXT’de gerçekleşen lansmana; çok sayıda insan kaynakları profesyoneli katıldı.

İKMD Yönetim Kurulu Başkanı ve MAN Türkiye A.Ş. İK Direktörü Mustafa İskifoğlu lansmanda yaptığı konuşmada; önümüzdeki 2 yıl içinde sanayinin en çok geliştiği 11 ile, temsilcilik açacaklarını duyurdu.

Bu genişleme hamlesine İstanbul’dan başladıklarını anlatan İskifoğlu; “İnsan kaynakları profesyonelleri olarak, sadece çalıştığımız şirketlere değil; Türkiye’nin çalışma hayatına da katkı sağlıyoruz. Örneğin; gerek kamuda, gerekse özel sektörde son dönemde bozulan ücret dengesini yeniden tesis etme sorumluluğumuz var. Bunun için de çalışmalarımız olacak.” diye konuştu.

Çalışma hayatındaki hızlı değişim ve dönüşümün, kurumlar ve çalışanlar üzerinde önemli etkileri olduğunu anlatan İskifoğlu, bu kritik dönemde meslek mensupları olarak; bir araya gelmenin önemine inandıklarını söyledi.

Pandemi ile birlikte yeni bir çalışma çağının başladığını, iş güvenliği ve sağlığı koşullarının yeniden şekillendiğini ifade eden İskifoğlu, “İş yapış biçiminin değiştiğini ve rekabetin daha da zorlayıcı hale geldiğinin de farkındayız” dedi.

Çalışma hayatının dönüşüm hızında yapılması gereken güncel yasa-yönetmeliklere ve yaklaşımlara ihtiyaç olduğunun da kaçınılmaz bir gerçek olduğunu vurgulayan İskifoğlu; tüm bu hedefler için çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

İKMD İstanbul Temsilcisi ve Borusan Mannesman Genel Müdür Yardımcısı Nihan Alhan’da, görevi üstlenmekten duyduğu mutluluğu belirterek; amaçlarının, meslektaşlar arası dayanışma ve sürdürülebilir İK yönetimi, olacağını vurguladı.

Lansmana katılan, Borusan Grubu İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Başkanı Nursel Ölmez Ateş de; pandemi sonrası, gündemlerinde çalışma hayatında esneklik, bağlılık, aidiyet, iş-özel hayat dengesi gibi konuların birarada olduğunu belirterek; bunlara gelecek çözümlerin de tamamen kişiye özel, olması gerektiğini söyledi.

Oyak İnsan Kaynakları Grup Başkanı Haluk Gümüşderelioğlu da, insan kaynaklarının; şirketlerde stratejik fonksiyon üstlenebilmesi ve fark yaratması için nitelikli insanlarla çalışmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

İKMD İstanbul Temsilciliği açılış lansmanında son konuşmayı yapan Egon Zehnder Kıdemli Ortağı Murat Yeşildere de, ABD’de işten ayrılan ortalama 4 milyon kişi olduğunu belirterek, bunlardan yaklaşık 800 bininin ise; iş hayatından tamamen çekildiğinin hesaplandığını söyledi.

ABD’de Ağustos ayı sonu itibariyle, 11 milyon 300 bin açık iş ilanı olduğunu belirten Yeşildere; hem ABD, hem de İngiltere’de iş arayan sayısının açık iş pozisyonlarını kapatmaya yeterli sayıda, olmadığını söyledi.

Konuşmasında ‘Büyük İstifa’ya dikkat çeken Yeşildere, Türkiye’nin henüz işsizlik nedeniyle işveren egemen olduğunu belirterek;
Batı’daki durum nedeniyle, beyin göçünün daha da artması riskine işaret etti.